11:15am

Mon December 1, 2003
WUTC Local

Metropolitan Opera Broadcast Schedule on WUTC-FM

Chattanooga, TN. –
2003-2004 RADIO BROADCAST SEASON

CASTS

December 6 - THE SEASON PREVIEW

December 13 - LA JUIVE (Hal vy) - New Production
(Network Broadcast Premiere)
Marcello Viotti; Soile Isokoski (Rachel), Elizabeth Futral (Princess Eudoxie), Neil Shicoff (El azar), Eric Cutler (L opold), Ferruccio Furlanetto (Cardinal Brogni)

December 20 - MOSES UND ARON (Schoenberg)
James Levine; Philip Langridge (Aron), John Tomlinson (Moses)

December 27 - BENVENUTO CELLINI (Berlioz) - New Production
(Network Broadcast Premiere)
James Levine; Isabel Bayrakdarian (Teresa), Kristine Jepson (Ascanio), Marcello Giordani (Cellini), Peter Coleman-Wright (Fieramosca), John Del Carlo (Balducci), Robert Lloyd
(Pope Cl ment VII)

January 3 - IL BARBIERE DI SIVIGLIA (Rossini)
Bruno Campanella; Ruth Ann Swenson (Rosina), Juan Diego Fl rez (Count Almaviva),
Dwayne Croft (Figaro), Alfonso Antoniozzi (Dr. Bartolo), Paata Burchuladze (Don Basilio)

January 10 - WERTHER (Massenet)
Michel Plasson; Lyubov Petrova (Sophie), Vesselina Kasarova (Charlotte), Roberto Alagna (Werther), Christopher Schaldenbrand (Albert), Paul Plishka (Le Bailli)

January 17 - THE MERRY WIDOW (Leh r) - sung in English
Kirill Petrenko; Susan Graham (Hanna Glawari), Emily Pulley (Valencienne),
Bo Skovhus (Danilo), Paul Groves (Camille de Rosillon), James Courtney (Baron Mirko Zeta)

January 24 - MADAMA BUTTERFLY (Puccini)
Pl cido Domingo; Veronica Villarroel (Cio-Cio-San), Marco Berti (Pinkerton), Bruno Caproni (Sharpless)

January 31 - BORIS GODUNOV (Mussorgsky)
Semyon Bychkov; Irina Mishura (Marina), Sergej Larin (Dimitri), David Kuebler (Shuisky), Sergei Leiferkus (Rangoni), James Morris (Boris Godunov), Vladimir Matorin (Pimen), Vladimir Ognovenko (Varlaam)

February 7 - RIGOLETTO (Verdi)
Marco Armiliato; Andrea Rost (Gilda), Marina Domashenko (Maddalena), Frank Lopardo (Duke of Mantua), Juan Pons (Rigoletto), Julian Konstantinov (Sparafucile)

February 14 - THE QUEEN OF SPADES (Tchaikovsky)
Vladimir Jurowski; Katarina Dalayman (Lisa), Elena Zaremba (Pauline), Felicity Palmer (The Countess), Pl cido Domingo (Ghermann), Nikolai Putilin (Tomsky), Vladimir Chernov (Yeletsky)

February 21 - STRAVINSKY
Le Sacre du Printemps
Valery Gergiev; The Metropolitan Opera Ballet

Le Rossignol
Valery Gergiev; Olga Trifonova (Nightingale Singer), Julie Kent (Nightingale Dancer), Maria Zifchak (The Cook), Barry Banks (Fisherman Singer),
Damian Woetzel (Fisherman Dancer), Julien Robbins (The Chamberlain),
Victor Chernomortsev (The Emperor of China)

Oedipus Rex
Valery Gergiev; Stephanie Blythe (Jocasta), Clifton Forbis (Oedipus), Barry Banks (The Shepherd), Evgenij Nikitin (Creon/Messenger), Phillip Ens (Tiresias), Philip Bosco (Speaker)

February 28 - L'ITALIANA IN ALGERI (Rossini)
James Levine; Olga Borodina (Isabella), Juan Diego Fl rez (Lindoro), Earle Patriarco (Taddeo), Mariusz Kwiecien (Haly), Ferruccio Furlanetto (Mustaf )

March 6 - LA TRAVIATA (Verdi)
Valery Gergiev; Ren e Fleming (Violetta), Ram n Vargas (Alfredo), Dmitri Hvorostovsky (Germont)

March 13 - DON GIOVANNI (Mozart) - New Production
James Levine; Anja Harteros (Donna Anna), Christine Goerke (Donna Elvira), Hei-Kyung Hong (Zerlina), Gregory Turay (Don Ottavio), Thomas Hampson (Don Giovanni), Ren Pape (Leporello), Ildar Abdrazakov (Masetto), Phillip Ens (The Commendatore)

March 20 - DAS RHEINGOLD (Wagner)
James Levine; Jennifer Welch-Babidge (Freia), Yvonne Naef (Fricka), Elena Zaremba (Erda), Philip Langridge (Loge), Gerhard Siegel (Mime), James Morris (Wotan), Richard Paul Fink (Alberich), Evgenij Nikitin (Fasolt), Sergei Koptchak (Fafner)


March 27 - SALOME (R. Strauss) - New Production
Valery Gergiev; Karita Mattila (Salome), Larissa Diadkova (Herodias), Siegfried Jerusalem (Herod), Matthew Polenzani (Narraboth), Albert Dohmen (Jokanaan)

April 3 - DIE WALK RE (Wagner)
James Levine; Jane Eaglen (Br nnhilde), Deborah Voigt (Sieglinde), Yvonne Naef (Fricka), Pl cido Domingo (Siegmund), James Morris (Wotan), Sergei Koptchak (Hunding)

April 10 - NABUCCO (Verdi)
Carlo Rizzi; Andrea Gruber (Abigaille), Marina Domashenko (Fenena), Gwyn Hughes Jones (Ismaele), Leo Nucci (Nabucco), Samuel Ramey (Zaccaria)

April 17 - SIEGFRIED (Wagner)
James Levine; Jane Eaglen (Br nnhilde), Joyce Guyer (Woodbird), Elena Zaremba (Erda),
Jon Fredric West (Siegfried), Gerhard Siegel (Mime), James Morris (Wanderer),
Richard Paul Fink (Alberich), Matti Salminen (Fafner)

April 24 - G TTERD MMERUNG (Wagner)
James Levine; Jane Eaglen (Br nnhilde), Margaret Jane Wray (Gutrune), Yvonne Naef (Waltraute), Jon Fredric West (Siegfried), Alan Held (Gunther), Richard Paul Fink (Alberich), Matti Salminen (Hagen)